Engin Çağlar..Kartal tibet

Engin Çağlar
Gerçek ismi Çağlan Övet. Çağlan nece ve ne manaya geliyor, bence meçhul ama Övetmen sabataycıların kullandıkları soyadları arasında yer alıyor. Emel Sayın’la birlikte, onun kocası rolünü oynadığı bir filmde gerçek soyadını kullanmış: Kemal Övet! Emel Sayın da Selanik’li bir aileye mensup.

Kartal Tibet Kırım Kökenli

 

İlk önce Aptullah Ziya Kozanoğlu'nun Kaan ismiyle yazıp, R. Tahir Burak'ın çizdiği, daha sonra Suat Yalaz'in resmettiği romanın kahramanı "Altay'dan gelen yiğit-Karaoğlan"ı beyazperdede canlandıran, bir bakıma sinemada Türkçülük yapan Kartal Tibet'in çocuklarının adlarına bakın! Birisi, Kumru (İsmail Cem'in torunu da aynı ismi taşıyor) Tibet Terakki Okulu mezunu. Aşağıdaki yazıdan da anlaşılacağı gibi Kartal Tibet Kırım kökenliymiş. Hemen insanın aklına acaba Karay mı sorusu geliyor. 12 Mart 1971 Muhtirasindan sonra baska bir darbe tesebbüsünü Sikiyönetim Komutani Ali Elverdi'ye haber veren kisi Kartal Tibet'tir. Bir aktörün herhangibir darbeden nereden haberi olacak?

Günümüzde Türkiye'de yaşayan ve geniş halk kitleleri tarafından tanınan Kırım kökenli sanatçılar arasında: orkestra Şefi Gürer Aykal, soprano Remziye Alper, Türk Sanat Müziği'nde Nesrin Sipahi ve Sami Aksu, Türk Halk Müziği'nde Yıldız Ayhan. Arabesk adı verilen fakat kendisinin bu ismi kabul etmediği tür'de bestekâr ve yorumcu Orhan Gencebay. Türk Hafif Müziği ya da pop müzikte Erol Büyükburç, Esin Engin, Emel Müftüoğlu, Mithat Körler, Ulvi Kırımlı, Ozan Orhon.

Sinema sanatçıları: Cüneyt Arkın (Fahreddin Cüreklıbatur), Kartal Tibet, Suzan Avcı, Aydan Şener, Zihni Göktay, Meral Konrat, Türkiye'de tanınan yazar Cengiz Dağcı, Afet Ilgaz ve şu anda isimlerin; yazamadığımız ya da henüz öğrenemediğimiz müzisyen ve sanatçılarla birlikte kendi dallarında Türkiye'de tanınmışlar ve birer ekol olmuşlardır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !