AHISKA’YA GERİ DÖNÜŞ BAŞLADI ..

AHISKA’YA GERİ DÖNÜŞ BAŞLADI ..Yayin Tarihi 22 Aralık, 2008- http://www.yenidenergenekon.com/ 
Kategori TÜRK DÜNYASIGERİ DÖNÜŞ İÇİN 10.000 MÜRACAATimage00144.jpg

 

 

Ahıska Türklerinin Vatan Derneği’nin Azerbaycan temsilciliği başkanı İbrahim Burhanov Azerbaycan’da yaşayan 30-40 bin Ahıska Türkü’nün Ahıska’ya dönmek istediğini söyledi. APA haber ajansına konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Burhanov, halen Azerbaycan’ın 214 bölgesinde yerleşik olarak bulunan Ahıska Türklerinin geri dönüş için gerekli formları doldurarak Gürcistan büyükelçiliğine ilettiklerini belirtti. Noterler tarafından onaylanan bu formlar Gürcistan’da geri dönüş için kurulan devlet komitesinde gönderiliyor ve müracaatta bulunanlara izin buradan veriliyor.

İbrahim Burhanov açıklamasında hali hazırda 10 bin Ahıska Türkünün bu formları doldurduğunu, 1 Ocak 2009 tarihine kadar bu rakamın 12500′e ulaşmasını beklediklerini dile getirirken: “10 bin form doldurulması 30-40 bin kişinin ana vatanına gitmek istemesi demek. Çünkü formları sadece aile reisleri dolduruyorlar.” dedi.

Şu ana kadar  Azerbaycan’dan 51 ailenin Ahıska’ya göç ettiğini ve bu ailelerin yerleşim sırasında hiçbir sorunla karşılaşmadıklarına dikkat çeken Burhanov sözlerine şöyle devam etti: “Soydaşlarımızın ana vatanlarına geri dönmesi uzun zaman alabilir. Bu süreci süratlendirmek bizim görevimiz. Süreci hızlandırmak için bu işe Türkiye ve uluslar arası teşkilatların katılması lazım. Birleşmiş Milletler’in Göçmenler Yüksek Komiserliği ve çeşitli uluslararası kuruluşlar bizimle işbirliği yapıyorlar.

TÜRK GÜNDEM

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !